Czy książki fantastyczne mogą skupiać się tylko na naturze ludzkiej?

Powieści science-fiction większości czytelnikom kojarzą się z przewidywaniami dotyczącymi przyszłości technologicznej czy postępu nauki. Zwykle taka tematyka jest poruszana w książkach fantastycznych, które wprowadzają czytelników w świat, mogący być następnym krokiem ewolucji współczesnego świata. Tymczasem Frank Herbert stworzył powieść, która zaskoczyła wszystkich. Akcja powieści “Diuna” ma miejsce na odległej planecie, a sam autor przedstawia głównie zawiłości stosunków międzyludzkich i rodzinnych. Herbert z niesamowitymi szczegółami tworzy swoje postacie, które stają się dla czytelnika rodziną. Podstawowym tematem powieści jest nieustanna walka o władzę i przyszłość. Opisy umiejscowione w książce są niesamowicie realne i pozwalają wyobrazić sobie wygląd planet bez żadnego kłopotu.

Pomimo skupienia się przez autora na naturze ludzkiej jest to niesamowita i wciągająca powieść zaliczana do fantastyki z powodu jej umiejscowienia (odległa planeta w przyszłości), możliwości podróży w kosmosie czy przewidywania przyszłości. O sukcesie powieści “Diuna” świadczy także fakt, że powstały inne powieści z tego cyklu jak:

  • “Mesjasz Diuny”;
  • “Dzieci Diuny”;
  • “Bóg Imperator Diuny”;
  • “Heretycy Diuny”;
  • “Diuna: kapitularz”.

Dodatkowo “Diuna” doczekała się ekranizacji, gdzie reżyserem był David Lynch. Powstał także miniserial, w którym w jednej z głównych ról pojawił się James McAvoy. Do zalet powieści należy przede wszystkim zaliczyć szczegółowe opisy bohaterów, równoczesne prowadzenie kilku wątków oraz zmieszanie tych wszystkich wątków w sposób magiczny i wciągający każdego czytelnika.

Zakup tej powieści na prezent sprawi, że obdarowany nie będzie miał dość świata przedstawionego w “Diunie” i sięgnie po więcej jak uzależniony od melanżu.

Czy książki science-fiction mogą być prezentem?


W przypadku Franka Herberta i jego powieści “Diuna” można stwierdzić, że to idealna książka na prezent, która wywołuje głód czytelnika chcącego więcej tego pustynnego świata i związanych z nim bohaterów. Któż nie chciałby poznać losów Paula Atrydy i osób z nim związanych, intryg pojawiających się na dworach bez względu na czas czy odległość. Diuna to powieść, która zapewni czytającemu pełen wachlarz emocji od smutku, miłości po radość czy ekscytację. W książce tej znajdują się również elementy przygody, romansu, więzi międzyludzkich czy wielkiej zbrodni. Z tych powodów jest to idealna książka na prezent, która trafi zawsze w gusta czytelnika i zachwyci stworzonym przez autora światem.

Coffee obraz autorstwa drobotdean - www.freepik.com
Tagged , ,