Diuna

Klasyk wśród klasyków

Powieść Franka Herberta pt. “Diuna” to pierwsza część kultowego cyklu science-fiction zatytułowanego “Kroniki Diuny”. Mało kto wie, że początkowo, jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, “Diuna” wydawana była jako powieść w odcinkach na łamach jednego z popularnych amerykańskich czasopism publikujących literaturę fantastyczną. Dopiero po pojawieniu się w prasie wszystkich części historii, Herbert postanowił wydać książkę. Chociaż pierwsze wydanie pojawiło się na rynku jeszcze w 1965 roku, polskim czytelnikom przyszło czekać na dzieło jeszcze dwadzieścia lat, bowiem pierwsze polskie wydanie ukazało się dopiero w 1985 roku. Szybko jednak zyskało całą rzeszę fanów, podobnie jak w innych krajach na całym świecie. 

Niezwykły świat

Osoby, które nigdy nie zetknęły się z powieścią Herberta, mogą całkiem zasadnie zastanawiać się, czym jest tytułowa “Diuna” (https://www.taniaksiazka.pl/seria/diuna). Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Diuna, zwana także Arrakis, jest najważniejszą planetą w uniwersum przyszłości. Jej wyjątkowość polega na tym, że na planecie znajdują się złoża niezwykłej substancji, melanżu, który umożliwia jasnowidzenie, będące niezbędną umiejętnością dla każdego, kto chce w sposób bezpieczny odbywać ponadwymiarowe podróże kosmiczne. W powieści nie brakuje oczywiście tego, co czytelnicy kochają najbardziej, czyli politycznych intryg, niebezpiecznych przygód i niespodziewanych zwrotów akcji. W czasach sprzed akcji powieści planetą rządził ród Harkonnenów, jednak w wyniku pewnych wydarzeń, Diuna została oddana w lenno innej rodzinie, rodowi Atrydów. Atrydzi niedługo jednak mogli nacieszyć się władztwem na tą niezwykłą planetą. Harkonneni, z pomocą oddziałów imperialnych, dokonują przewrotu wojskowego i z powrotem przejmują kontrolę nad swoimi ziemiami, co stanowi właściwie zawiązanie akcji dla całej powieści. Przedstawicielom rodu Atrydów wprawdzie udaje się ujść z życiem, jednak muszą opuścić zamek. W czasie rozpaczliwej ucieczki przed złowrogimi wojskami trafiają oni do dziczy zamieszkałej przez ród Fermenów, który okaże się kluczowy dla dalszego rozwoju fabuły…

Dla kogo jest ta powieść?


Diuna” nie jest oczywiście pozycją, która spodoba się każdemu. Można jednak zaryzykować twierdzenie, że ucieszy się z niej każdy fan gatunku science-fiction. Zakup “Diuny jako prezentu to świetny pomysł na upominek z okazji:

  • urodzin
  • imienin
  • Świąt Bożego Narodzenia
  • ukończenia szkoły.

Z pewnością każdy, kto choć raz weźmie “Diunę” w swoje dłonie, nie będzie mógł oderwać się od historii aż do zakończenia ostatniego tomu cyklu.

Coffee obraz autorstwa drobotdean - www.freepik.com
Tagged , , ,